“Gambit królowej” Walter Tevis , czyli niezły serial, ale jeszcze lepsza książka

Rzadko kiedy zdarza mi się sięgać po książkę dopiero po tym, jak obejrzę jej ekranizację. Na ogół robię jednak odwrotnie, aby nie psuć sobie wrażenia filmem. Tym razem jednak zdecydowałam się przeczytać powieść wcześniej oglądając serial. “Gambit królowej” (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/gambit-krolowej-walter-tevis) – bo o tej książce mowa – to powieść, którą kilka dni temu przeczytałam. Muszę przyznać, że przypadła mi do gustu jeszcze bardziej niż serial. Walter Tevis przygotował dla swoich czytelników naprawdę świetną lekturę, która na długo zapada w pamięć, gdyż jest nie tylko wciągająca, ciekawa, ale po prostu piękna. Warto po nią sięgnąć, i to wcześniej niż po serial.

 Czy pasja może zmienić życie

Główną bohaterką książki jest Beth, która jest wychowanką sierocińca. Dziewczynka marzy jedynie o tym, aby mieć rodzinę, aby ktoś się nią zainteresował i adoptował ją. Wie jednak, że nie ma na to zbyt dużych szans, gdyż nie jest już taka mała. Starsze dzieci nie są tak chętnie adoptowane. Pewnego dnia dozorca dostrzega, że dziewczynka ma talent, jeśli chodzi o grę w szachy. Postanawia, że nauczy ją wszystkiego, co sam potrafi, ale to dla Beth nie jest wystarczające. Ona chce osiągnąć w szachach dużo więcej. Nie jest to jednak jedyny temat, jaki poruszany jest w tej książce. Dużo miejsca poświęca się także uzależnieniu, jakiemu poddawane są dzieci w domu dziecka. Dostają oni bowiem tabletki na uspokojenie, które sprawiają, że nie tylko są one spokojniejsze i łatwiej nad nimi zapanować, ale także nie są do końca sobą, gdyż leki po prostu zmieniają. Czy dziewczynie uda się osiągnąć coś w szachach? Czy ma szansę rozwijać swoją pasję? Jak poradzi sobie z uzależnieniem od tabletek? Jaka czeka ją przyszłość? Nie chcę zdradzać dalszych szczegółów dotyczących fabuły, dlatego zachęcam każdego do sięgnięcia po powieść i wyrobienia sobie własnej opinii na jej temat. Warto.

Opowieść o pasji i walce o przetrwanie

Dawno nie czytałam książki, która zrobiłaby na mnie tak duże wrażenie. Jest to przepiękna opowieść, która pokazuje, jaki wpływ na życie człowieka ma pasja i jak wiele można dzięki niej osiągnąć i zmienić. Warto zauważyć, że jest to książka, która pochyla się także nad problemami dzieci niechcianych, których codziennością jest samotność, odrzucenie czy strach. Mnie osobiście bardzo to poruszyło i mocno wryło się w moją pamięć. 

Jeśli chodzi o książkę, od strony technicznej, to jest napisana dobrze. Fabuła jest spójna i logiczna. Akcja toczy się powoli, ale zdecydowanie, nie ma tu nagłych zwrotów akcji. Bohaterowie wykreowani są dokładnie, z dbałością o każdy szczegół. Warto przeczytać książkę!

Książka autorstwa stockking - pl.freepik.com