Mistrzowskie posunięcie Netflixa

Rzadko się zdarza, aby bibliofil przyznał, że adaptacja filmowa jest lepsza od książki. Na ogół słyszy się, że to właśnie ekranizacja nie spełnia oczekiwań fanów danej lektury. Czasem jednak sława adaptacji wyprzeda książkę, jak w przypadku “Ojca Chrzestnego”. Produkcja Netflixa pt. “Gambit Królowej” z polskim aktorem na czele zdobyła serca widzów na całym świecie. I jak to zwykle bywa, wielu fanów udało się do księgarń i bibliotek, aby zdobyć papierowy pierwowzór autorstwa Waltera Trevisa.

Każdy pokocha szachy

Główna bohaterka, Beth Harmon trafia do sierocińca po wypadku samochodowym, w którym śmierć poniosła jej matka. Z początku ciężko się jej zaaklimatyzować, przez co niebezpiecznym sojusznikiem stają się „niebieskie tabletki” dawkowane wychowankom, które powodowały halucynacje. Pewnego dnia zagubiona i niepewna siebie bohaterka przemierzając korytarze budynku w szarym mundurku trafia do kantorka, w którym konserwator sierocińca pełen skupienia przygląda się figurom na kwadratowej planszy. Tak właśnie zaczyna się historia jednej z najwybitniejszych szachistek w historii Stanów Zjednoczonych.

Wkrótce los uśmiecha się do nastolatki i zostaje adoptowana przez bezdzietne małżeństwo. Beth wykorzystuje tę szansę i kontynuuje naukę królewskiej gry, po czym zapisuje się na pierwszy turniej szachowy. Początkowo środowisko graczy zdominowane przez mężczyzn z lekceważeniem podchodzi do młodej adeptki. Z czasem młoda Harmon ujawnia swój geniusz i deklasuje najbardziej utalentowanych zawodników. Kariera młodej szachistki nabiera rozpędu. Niestety Beth boryka się z uzależnieniami, które niejednokrotnie będą przeszkodą w realizacji jej marzeń.

Autorski szach-mat

Walter Trevis jest uznanym amerykańskim pisarzem, który na swoim koncie ma kilka wybitnych książek. “Bilardzista”, “Kolor pieniędzy” i “Człowiek, który spadł na Ziemię” doczekały się ekranizacji. Autor w swojej twórczości skupiał się głównie na tematyce fantasy i science fiction. “Bilardzista” oraz “Gambit Królowej” to powieści oparte na wyjątkowych bohaterach obdarzonych wielkim talentem, którzy w świetle jupiterów próbują odnaleźć sens życia, dźwigając brzemię swojego geniuszu.

Zadając sobie podstawowe pytanie czy warto podjąć się lektury książki wystarczy sięgnąć po opinie czytelników zarówno tych, którzy obejrzeli produkcję na Netflixie, jak i tych, którzy znają tylko papierową wersję historii Beth Harmon. Ta powieść jest dedykowana nie tylko fanom królewskiej gry, ale również zwolennikom powieści intelektualnych z nietuzinkowymi postaciami w roli głównej.

Książka - obraz autorstwa stockking - pl.freepik.com